گفتاردرمانی

گفتاردرمانی یا آسیب‌شناسی گفتار و زبان رشته‌ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روشهای تشخیص و درمان این اختلالات می‌پردازد. عده‌ای ارزیابی و تشخیص اختلال در بلع را نیز در حیطه تخصص متخصصان گفتار درمانی می‌دانند.

زبان از دو بخش درکی comprehensive و بیانی expressive تشکیل شده و گفتار دارای چهار قسمت می‌باشد که عبارتند از: تولید articulation، روانی fluency، صوت voice و تشدید resonance.بخش گفتاردرمانی کلینیک توانبخشی عصبی آریان با توجه موارد ذکر شده و ارزیابی های دقیق برنامه های درمانی مبتنی بر اختلالات گفتاری را  تحت نظر سرکار خانم ساناز دهقانی،کارشناس ارشد گفتاردرمانی و مربی دانشگاه ،برای مراجعین محترم در نظر گرفته است.

گفتار درمانگران به درمان کودکانی می‌پردازند که در فراگیری زبان مادری یا استفاده صحیح از گفتار دچار مشکل هستند و نیز بزرگسالانی که به دلیلی، توانایی گفتاری خود را از دست داده‌اند.

این متخصصین در طول دوران تحصیل با آناتومی و فیزیولوژی اندام گفتار و نیز مباحث زبانشناسی و روانشناسی آشنا می‌شوند. به همین جهت گفتار درمانی یک رشته بین رشته‌ای به حساب می‌آید.خدمات گفتاردرمانی و بهبود مهارت های زبانی در کلینیک کاردرمانی آریان


 

در موارد زیر مراجعه به یک گفتار درمانگر الزامی است:

۱- تاخیر در شروع گفتار در کودکان
۲- اشکال در تلفظ اصوات گفتاری
۳-عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سوی کودک
۴-کم شنوایی یا ناشنوایی
۵-اشکال در درک کلام
۶-اختلال در بلع
۷-در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم، اختلال یادگیری                                  

برای مشاهده ی ویدئوهای مربوط به این بخش بر روی لینک های زیر کلیک کنید:


http://www.aparat.com/v/HRLSP

http://www.aparat.com/v/yoNsA

http://www.aparat.com/v/ZYST3