به ما بپیوندید
سعادت آباد، میدان سرو،۱۸ متری مطهری
۱۶ متری دوم، گلستان یکم، پلاک ۲
02122142604و02122091719
info@arianclinic.com
شنبه - پنج شنبه 10 الی 20
جمعه ها تعطیل

چرا اهمیت دارد که فرزند من ، یک دست غالب داشته باشد ؟

مغز انسان ، از دو نیمکره مغزی تشکیل می شود که برای انجام وظایف مختلف (مانند زبان و استدلال فضایی) اختصاص یافته اند و در عین حال ، با یکدیگر همکاری می کنند تا بهترین نتایج را در انجام وظایف فیزیکی و روانی ایجاد کنند .

هر دوی این نیمکره ها ، دارای یک ناحیه ای هستند که کورتکس حرکتی نامیده می شود . هنگامی که بدن حرکت می کند ، قشر حرکتی سمت چپ ، حرکات طرف راست بدن را کنترل می کند و قشر حرکتی سمت راست ، حرکات سمت چپ بدن را کنترل می کند .

این که همیشه بتوانیم از یک ابزار ، با همان دست به طور مداوم و به صورتی دقیق ( مانند طراحی با مداد ، استفاده از یک پیچ گوشتی ، برش با قیچی ) استفاده بکنیم ، می تواند نشان دهنده این باشد که نیمکره های مغز ، برای انجام یک سری وظایف خاص ، مشخص و اختصاصی شده اند .

کودکانی که دارای یک دست تخصصی چپ یا راست برای انجام یک کار خاص نیستند و وقت هایی که تخصصی انجام دادن کاری با یک دست لازم است ، آن را مدام عوض می کنند ، ممکن است در انجام حرکات ظریفی که نیاز به حرکات خودکار یا آموخته شده دارد ، از قبیل برش زدن با قیچی بر روی یک خط مشخص یا دست خطشان ، دچار مشکل بشوند . هر چقدر که کودک ، به میزان بیشتری از یک دستش برای انجام یک کار خاص استفاده بکند ، مهارت او در انجام آن کار بیشتر می شود و بعد از آن ، دیگر آن حرکت به صورت خودکار انجام می شود و مغز را از انجام وظایف شناختی خودش ، بی نیاز می کند .


در حقیقت ، داشتن یک دست غالب وقتی اهمیتش را نشان می دهد که کودک شما بتواند مدادی را که با دست غالب ارجحش گرفته است را به خوبی کنترل کند . در چنین شرایطی ، کودک می تواند نوشته کارآمد و بهتری داشته باشد و همچنین ، بهتر می تواند به آن چیزی که می نویسد ، فکر کند .


پس دست دیگر ، چه نقشی دارد ؟

دست غیر غالب ، نقش خیلی مهمی در بازی کردن دارد . در کاردرمانی بر روی این نکته تاکید می کنند که وقتی که دست غیر غالب به صورت هماهنگ حرکت می کند ، دست غالب ، قادر می شود که دقیق تر و موثرتر حرکت کند تا وظایفش را دقیق تر و ظریف تر انجام دهد .

راجع به این که دست غالبتان وقتی که دارید کاغذی را با قیچی برش می زنید ، چگونه کاغذ را نگه می دارد ، فکر کنید . یا وقتی که مشغول نجاری هستید و دست غالبتان ابزار را نگه داشته است ، چگونه دست دیگرتان چوب را در درجه درست و با قدرت کافی نگه می دارد . در موقع نوشتن هم دست غیر غالبتان ، کاغذ را ثابت نگه می دارد یا موقع خط کشی کردن ، خط کش را محکم نگه می دارد . در حقیقت می توانیم بگوییم که هر دو دست با همدیگر کار می کنند ؛ فقط یکی از آن ها مخصوص نگه داشتن ابزار کار است و دیگری در نقش دستیار او حاضر می شود . حرکاتی هم که توسط این دست دستیار انجام می شوند ، لازم است مطابق با خواسته فرد و با کنترلی مناسب باشند و اهمیت آن نباید نادیده گرفته شود .

 

 

جهت هرگونه سوال و مشاوره می توانید با مرکز کاردرمانی آریان در ساعات اداری تماس حاصل نمائید.

 

آدرس مرکز کاردرمانی آریان: تهران ، سعادت آباد ، میدان سرو، ۱۸ متری مطهری ، ۱۶ متری دوم ، گلستان یکم ، پلاک ۲ ، طبقه اول ، واحد ۴
تلفن تماس: 02122091719و02122142604

تماس با ما

Captcha
  پیام ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.