به ما بپیوندید
سعادت آباد، میدان سرو،۱۸ متری مطهری
۱۶ متری دوم، گلستان یکم، پلاک ۲
02122142604و02122091719
info@arianclinic.com
شنبه - پنج شنبه 10 الی 20
جمعه ها تعطیل

چهار راهکار ارائه شده توسط کاردرمانی برای این که به فرزندانتان کمک کنید تا با همبازی هایی ارتباط بر قرار کنند که نیازهای خاص دارند

کیتز اشملتز ، مادر بنزی گلدمن ، تعریف می کرد که مدت های زیادی بود که بنزی گلدمن نمی توانست یک همبازی خوب پیدا کند.

" هر بار که می آمدم یک قرار بازی برای او ترتیب بدهم ، هر کس بهانه ای می آورد و بعضی از آن ها هم می گفتند که سرشان حسابی شلوغ است " . " حتی یکی از مادران ، خیلی راحت به من گفت که فکر می کنم پسر شما چیزی نداشته باشد که به پسر من یاد بدهد ! " قلب اشملتز از این که می دید همه پسر او را نادیده می گیرند ، خیلی می شکست ، اما این تنها موضوعی نبود که برای او مشکل ساز شده بود . وقتی که در سن ۳ سالگی برای بنزی ، تشخیص اوتیسم گذاشته شد ، پزشکان به او گفتند که ضروری است که بنزی با کودکانی که وضعیتی نرمال دارند وقتش را بگذراند اما وقتی که والدین آن بچه ها با او همکاری نمی کردند ، اشملتز دیگر نمی دانست که چه باید بکند ؟! تا این که او با شرلی برگمن و پسر ۲ ساله اش آدام آشنا شد و از آن به بعد ناگهان همه چیز تغییر کرد .

نظر من یه عنوان یک کار درمانگر شغلی این بود که بنزی هیچ وقت باعث نمی شود که برای آدام دردسر درست شود . حتی وقت هایی که بنزی بیش از چند ثانیه نمی توانست بر روی یک صندلی نشسته بماند یا این که یکی از سرگرمی هایش این بود که چند خط از یک شعر تکراری را مدام با خودش بخواند . مادر آدام با خوشحالی از این که پسرش با بنزی اوقاتش را بگذراند ، استقبال کرد و زمان هایی از روز را خالی می کرد تا این دو بتوانند در این زمان با هم دیگر بازی کنند . مادر آدام و کیتز می دانستند که برای این که رابطه دوستانه این دو پسر با هم دیگر محکم تر شود ، لازم است که سرگرمی هایی که مورد علاقه هر دوی آن هاست را برایشان ایجاد کنند . در آغاز ، آن ها با هم دیگر شنا می کردند و به داخل استخری از توپ ، شیرجه می زدند . بعد از این که بزرگ تر شدند ، با همدیگر شروع کردند به انجام آزمایش های علمی . مثلا آزمایش می کردند که کدام نوع نوشابه است که وقتی در آن آبنبات نعنایی می اندازند ، بیشتر کف می کند ؟ اما هر دوی این پسرها ، به یک جنبه مشترک از این کار علاقه نداشتند . بنزی اصلا دوست نداشت که وقفه ای در کارش به وجود بیاید اما آدام ، عاشق این بود که نتایجی را که از آزمایش هایشان به دست می آورند را یادداشت کند . اما هر دوی آن ها در نهایت از این کار ، لذت می بردند و رابطه شان روز به روز عمیق تر می شد .

بنزی در حال حاضر ۱۲ و آدام ، ۱۱ ساله است و در مدارس مختلفی درس می خوانند اما باز هم از این که آخر هفته ها را با همدیگر بگذرانند ، لذت می برند . بر خلاف خیلی از بچه ها ، آدام ، بنزی را درک می کرد و می توانست با دوستان او هم ارتباط بر قرار کند ، در حالی که هیچ کس دیگری از پس این کار بر نمی آمد . روزی اشملتز ، گزارش داد که از روزی که بنزی صاحب یک آیپد شده است ، خیلی سرگرم آن شده و دیگر با آدام بازی نمی کند . اما آدام می دانست که چه کار کند . او هر وقت که بنزی محو آن صفحه خیره کننده می شد ، تبدیل می شد به " غول آیپد " و شروع می کرد به سر و صدا کردن در مقابل بنزی . در نتیجه ، بنزی سرش را بلند می کرد و به او نگاه می کرد و شروع می کرد به خندیدن .

خیلی دوست داشتم که به شما بگویم که این نوع رفتار صمیمی که بین آدام و بنزی وجود دارد ، خیلی متداول است . اما به عنوان کسی که خودش مادر یک کودک مبتلا به اوتیسم است ، می دانم که چنین چیزی حقیقت ندارد . تا کنون فقط به تعداد انگشتان یک دستم شاهد بوده ام که کودک دیگری سعی کرده باشد که پسر ۱۴ ساله من ، بنجامین را بشناسد اما شمارش تعداد دفعاتی که کودکی به خاطر رفتارهای غیر طبیعی اش از او فاصله گرفته یا قلب او را شکسته است ، آن قدر زیاد است که شمارشش از دستم در رفته است .

من دلیل بی میلی آن ها را می دانستم . افتادگی دست بنجامین و صدای بلند او ، گهگاه آزار دهنده می شد و خیلی راحت نیست که با کسی ارتباط برقرار کنید که وقتی از او سوالی می پرسید ، ساکت باقی می ماند ‌؛ اما در عین حال هم می دانم که اگر کسی بتواند این موانع را از سر راه برقراری ارتباط با او بردارد ، بهترین آشپز کلوچه های شکلاتی را می بینند که می تواند همه شعرها را به صورت ریتمیک بخواند .

بر قراری رابطه دوستانه با بنجامین یا با هر کودک با نیازهای خاص ، شبیه به ارتباط با سایر بچه ها نیست اما فایده های زیادی دارد. " اگر کودکی می تواند به کودک دیگری با این دیدگاه نگاه کند که ' من چگونه می توانم او را بشناسم ؟ ' این نشان دهنده درجه بالایی از بلوغ اجتماعی اوست که می تواند به معنی موفقیت او در ارتباط های شخصی اش در مدرسه و در نهایت در شغل آینده او باشد " .

جهت هرگونه سوال و مشاوره می توانید با مرکز کار درمانی آریان در ساعات اداری تماس حاصل نمائید.

 

آدرس مرکز کار درمانی آریان: تهران ، سعادت آباد ، میدان سرو، ۱۸ متری مطهری ، ۱۶ متری دوم ، گلستان یکم ، پلاک ۲ ، طبقه اول ، واحد ۴
تلفن تماس: 02122091719و02122142604

تماس با ما

Captcha
  پیام ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.