به ما بپیوندید
سعادت آباد، میدان سرو،۱۸ متری مطهری
۱۶ متری دوم، گلستان یکم، پلاک ۲
02122142604و02122091719
info@arianclinic.com
شنبه - پنج شنبه 10 الی 20
جمعه ها تعطیل

تاثیر مشکلات مربوط به ادراک بینایی در کودکان بالینی که دچار ضربه مغزی شده اند و نقش کاردرمانی در بهبود آن

استرس بینایی ومشکلات ادراک بینایی، توسط خیلی از افراد مبتلا به TBI گزارش شده است

قسمت سوم:

استرس بینایی ومشکلات ادراک بینایی، توسط خیلی از افراد مبتلا به TBI گزارش شده است.این امر بر روی توانایی خواندن، ریاضیات، کار کردن با کامپیوتر،ادراکات عمیق،امنیت،احساس راحتی، و وظایف دیگری که در آن بینایی و تعادل در تعامل با یکدیگر به کار می روند، تاثیر می گذارد.

برخی از TBIها بدون اینکه به آنها توجه شود، بر روی یادگیری و فرآیندهای احساسی اثر می گذارند‌. اینها زمینه های اصلی ای هستند که من با کاردرمانگران در حیطه اختلالات مربوط به پردازش حسی بینایی بر روی آن کار می کنم.

علایم مرتبط با استرس بینایی و حساسیت به نور


علایم زیادی هستند که با حساسیت به نور و استرس بینایی مرتبط هستند:
• کمبود توجه
• ضعف یا خستگی
• ادراکات عمقی ضعیف
• حساسیت به نور
• بی کفایتی در خواندن
• سرعت پایین خواندن
اصلی ترین این علایم، کمبود توجه است؛ که این ممکن است مرتبط با آسیب مغزی نباشد به ویژه اگر که فرد قبل از آسیب مغزی، ADD یا ADHD داشته باشد. همچنین ممکن است مشکلاتی به صورت ضعف در توجه و تمرکز به هنگام خواندن و انجام تکالیف مدرسه مشاهده شود. این افراد به سختی می توانند برای مدت طولانی ای به کاری که مشغول هستند ادامه بدهند و اغلب به زمان های استراحتی بیش از حد نرمال احتیاج دارند. آنها کارهایشان را با کیفیت انجام نمی دهند. همچنین آنها ممکن است که بی قرار خسته به نظر برسند چون برای اینکه شغل خودشان را حفظ کنند، مجبور هستند که بیش از حد تلاش بکنند و استراحتی نکنند. افرادی که نمی توانند این علایم خودشان را سازمان دهی یا کنترل بکنند، رفتارهای تکانشی از خودشان نشان می دهند و دائما جروبحث می کنند.

ضعف و خستگی هم از علایم اصلی دیگری است که مشاهده می شود؛ زیرا این افراد خیلی بیشتر از دیگران کار می کنند تا کار خودشان را از دست ندهند و یا اینکه اطلاعاتی راجع به محیطی که در آن هستند، به دست بیاورند. چنین وضعیتی خیلی طاقت فرسا است. چنین افرادی در حین مطالعه یا سایر کارهای استرس آور بینایی، دچار ضعف، خستگی، خواب آلودگی، و سردرد می شوند. این خستگی، با مطالعه، تحصیل، انجام تکالیف ریاضی و گوش دادن، تداخل ایجاد می کند.

اغلب بعد از ضربه مغزی، چشم ها نمی توانند به خوبی با همدیگر کار کنند. آنها شروع به استفاده از یک چشم غالب می کنند و ادراک عمقی خودشان را از دست می دهند. ناتوانی در تخمین دقیق فواصل یا ارتباطات فضایی نیز رخ می دهد. سرگیجه و تهوع، بد خطی، به ویژه در هنگام کپی برداری از روی تخته یا پاورپوینت، چه در دید دور و چه در دید نزدیک رخ می دهد.


یکی از دیگر عواملی که اغلب نادیده گرفته می شود، حساسیت به نور است. این امر حتی توسط چشم پزشک هم تشخیص داده نمی شود و می تواند منجر به عدم تحمل درخشندگی شود. نور فلوئورسنت، برای این افراد بدترین است و اغلب هم بیشترین نوری است که در منازل و مدارس به کار می رود. در حین رانندگی در شب، انوار روشن LED به شدت برای چشم ها آزاردهنده هستند. نور خورشید پشت پنجره و سطوح براقی مثل تخته وایت بورد، صفحه کامپیوتر هم خیلی دردسر ساز است.

بی کیفیتی خواندن هم مسئله دیگریست که با آن مواجهیم. در این افراد، پس از تغییر نور یا تغییرات دیگری در محیط، بهبود زیادی در توانایی خواندن مشاهده می شود.
  کاردرمانی   به خوبی شما را در شناخت این علایم و راه های مقابله با آنها برای برگشتن به زندگی طبیعی یاری می کند.

 

 

 

جهت هرگونه سوال و مشاوره می توانید با مرکز کاردرمانی آریان در ساعات اداری تماس حاصل نمائید.

 

آدرس مرکز کاردرمانی آریان: تهران ، سعادت آباد ، میدان سرو، ۱۸ متری مطهری ، ۱۶ متری دوم ، گلستان یکم ، پلاک ۲ ، طبقه اول ، واحد ۴
تلفن تماس:        02122091719    و   02122142604

تماس با ما

Captcha
  پیام ارسال نشد.   ایمیل شما ارسال شد.