تاخیر رشدی چیست ؟

 

کودکان در سنین مختلف مهارت‌ های مهمی را یاد می‌گیرند که به عنوان " نقاط عطف رشد " شناخته می‌شوند . این نقاط عطف معمولا ً در طول پنج سال اول زندگی رخ می‌دهند و نسبتا ً قابل‌پیش‌بینی هستند. زمانی که کودک به این نقاط عطف برسد ، این مهارت ها را باید فراگرفته باشند و در غیراینصورت به عنوان " تاخیر رشدی  " خوانده میشود .

دلایل بسیاری وجود دارد مبنی بر اینکه چرا کودکان دچار تاخیر رشدی میشوند ، که باید به طور کامل مورد بررسی قرار گیرند .

 

از کجا بدانم که آیا فرزند من تاخیر رشدی دارد یا نه ؟

 

در زیر چند مثال از نقاط عطف مهارت ها در سنین خاص آورده شده‌است . (به یاد داشته باشید که فراگیری این مهارت ها در کودکان با توجه به شرایط آنها متفاوت است)

 

 

نقاط عطف رشد

 

 

در طی ۳ تا ۴ ماهگی ، کودک شما باید این مهارت ها را فراگرفته باشد:

 

  • مهارت‌های حرکتی - دست زدن، چنگ زدن و نگه داشتن اشیا ، کنترل سر و گردن ، بردن اشیا به دهان، فشار آوردن به پاها
  • مهارت‌های فردی / اجتماعی - لبخند به سایرین و توجه به چهره‌های جدید
  • مهارت‌های ارتباطی - پاسخ به صداهای بلند ، پرگویی و تقلید

 

تا ۷ ماهگی  :

 

  • مهارت‌های حرکتی  از دو دست به یک دست می‌رسند ، اشیا را به دهان می‌برند ، در هر جهت حرکت می‌کنند ، بدون کمک روی پاهایشان می‌نشینند ، میتوانید با کمک والدین به ایستند.
  • مهارت‌های فردی / اجتماعی - از دالی موشه لذت می برند، به والدین خود علاقه  نشان میدهند ، علاقه خود را به مردم نشان میدهند ، درخواب لبخند میزنند ، جیغ میکشند .
  • مهارت‌های ارتباطی - به صداها پاسخ میدهند.

 

 

تا یک سالگی  :

 

  • مهارت‌های حرکتی - چهار دست و پا رفتن و ایستادن با کمک والدین
  • مهارت‌های فردی / اجتماعی - به اشتراک گذاشتن صداها ، لبخند ، یا حالات چهره و نشان دادن حرکاتی مانند دست دادن ،  دست دراز کردن و یا اشاره کردن
  • مهارت های ارتباطی - استفاده از کلمات واحد ( مانند " مامان " )
  • مهارت های فکری :  جستجو برای اشیائی که بطور ناگهانی از دید او پنهان میشوند، استفاده از دست ، مانند تکان دادن و اشاره کردن به اشیا و یا تصاویر

 

در۲ سالگی :

 

مهارت‌های حرکتی _یک الگوی پیاده‌روی با نوک پا را ایجاد کرده یا قادر به هل دادن یک اسباب‌بازی چرخدار هستند .

مهارت های ارتباطی - حداقل ۱۵ کلمه حرف بزنند ، برای برقراری ارتباط و رفع نیازهای فوری از عبارت‌های دو واژه ای استفاده کنند .

تفکر - آگاهی از کارکرد اشیا معمولی، مانند یک برس ، تلفن یا قاشق ، دستورالعمل‌های ساده را دنبال میکنند و رفتار یا کلمات را تقلید میکنند .

 

چگونه کاردرمانی می‌تواند به تاخیرات رشدی کمک کند ؟

 

نقش یک کاردرمانگر ، شناسایی مهارت‌های مورد نیاز برای کارهای خاص و ارزیابی سطح این مهارت‌ها در کودک است . کاردرمانگر در ارزیابی کودک برای تعیین این که چه مهارت هایی در آنها ضعیف هستند و چه دلایلی برای این کار وجود دارد ، تخصص دارند . ضروری است که فعالیت‌ها را به مهارت‌های مولفه‌ای که برای تکمیل موفقیت‌آمیز آن‌ها لازم است تقسیم کنند . برای مثال ، ممکن است کودک در مراقبت و لباس پوشیدن به تاخیر بیافتد . 

 

لینک منبع