کلینیک کاردرمانی آریان

اختلالات یادگیری

  • صفحه اصلی
  • تکیه کاردرمانی بر نقاط قوت کودکان برای بهبود سرعت یادگیری آنها
تکیه کاردرمانی بر نقاط قوت کودکان برای بهبود سرعت یادگیری آنها

تکیه کاردرمانی بر نقاط قوت کودکان برای بهبود سرعت یادگیری آنها

1. تمرکز کاردرمانی بر نقاط قوت یادگیری در کودکان با مشکلات نوشتن و خواندن

2. ایجاد هیجان و اشتیاق برای خواندن، نوشتن و قدرت حل مسئله با استفاده از کاردرمانی

 

 

 


تمرکز کاردرمانی بر نقاط قوت یادگیری در کودکان با مشکلات نوشتن و خواندن

 
کودکان می توانند به طرق مختلف با دیگران و همسن و سال های خود فرایند یادگیری را پشت سر بگذارند. در حالی که آنها معمولاً برای مهارتهای اساسی زمان بیشتری را صرف می کنند، توانایی آنها برای یادگیری مفاهیم پیشرفته تر و درس ها در مدرسه ممکن است برابر یا حتی از همکلاسی های معمولی آنها فراتر برود. اضافه کردن علاقمندی ها و نقاط قوت کودکان در مباحث پیشرفته در زمینه های مرتبط با توانایی کودکان که از ارزیابی های کاردرمانی بدست می آید، معمولاً میل و توانایی آنها برای تسلط بر مهارتهای اساسی را افزایش می دهد. این  فرآیند استفاده از ارزیابی های دقیق کاردرمانی باعث می شود که آنها از این مهارتها غفلت نکنند و دلزده یا دلسرد نشوند. کاردرمانی کودکان به طور کلی بر نقاط قوت و استعداد های افراد ناتوان در هر زمینه ایی تأکیید دارد. هم والدین و هم معلمان مدرسه به صورت مشترک اعتقاد دارند که اگر دانش آموز یا کودکی قبل از اینکه ارزیابی کاردرمانی شود و به صورت کافی مورد مداخله  کاردرمانی قرار گیرد وارد مدرسه شود و از او تکالیف نوشتن و خواندن خواسته شود، حتماً دچار نوعی اضطراب شدید خواهد شد که جبران این اضطراب برای خانواده و مدرسه بسیار سخت خواهد بود. از همین رو هست که در برخی ایالت های کشور آمریکا قبل از ورود کودکان به مدرسه ارزیابی های کاردرمانی ضروری است. بنابراین توصیه می کنیم این مساله را درمورد همه کودکان پیش دبستانی جدی بگیرید.
 
 در ادامه راه های کاردرمانی کودکان در رابطه با یادگیری و تمرکز بر نقاط قوت کودکان آورده شده است.
 
 
 
 
 
 
 

ایجاد هیجان و اشتیاق برای خواندن، نوشتن و قدرت حل مسئله با استفاده از کاردرمانی

 
برای انجام این کار، ما باید در مورد مهارت های سطح پایین تر با مداخلات استاندارد کاردرمانی کودکان در زمینه های کاردرمانی حسی، کاردرمانی ذهنی، کاردرمانی آنلاین، کاردرمانی در مدرسه و غیره که دارای نقاط قوت سطح بالاتری در کودکان هستند، تعادل برقرار کنیم. در اینجا فقط چند روش کاردرمانی کودکان برای انجام این کار آورده شده است:
 
1. برخی از کودکان می توانند ایده هایی را که بسیار پیچیده تر از آنچه می توانند بخوانند، درک کنند. (این مسئله اغلب برای دانش آموزان با تفاوت های یادگیری و تفکر وجود دارد.) بگذارید آنها به کتابهای صوتی گوش دهند، فیلم های مستند را تماشا کنند یا آنها را در بحث های شفاهی درگیر کنند.
2. برخی از کودکان می توانند کلمات پیچیده ای را بیان کنند اما با عمل نوشتن مشکل دارند. به آنها اجازه دهید تکالیف را از طریق صحبت کردن، طراحی، عمل، ارائه پاورپوینت یا انجام یک کنفرانس کوچک انجام دهند.
3. برخی از آنها می توانند مفاهیم ریاضی را درک کنند و مشکلات موجود در دنیای واقعی را خیلی بهتر از آنکه بتوانند فرمول ها یا مراحل یا واقعیت های ریاضی را به خاطر بسپارند، حل کنند. بگذارید برخی از کارهای خود را با یک ماشین حساب یا کارت فرمول انجام دهند یا در پروژه های ریاضی شرکت کنند.
 
 
ما هرگز نباید رویکرد خود را روی نقاط ضعف کار در کودکان معطوف کنیم و چنان رفتار کنیم که گویی کودکان نمی توانند کاری انجام دهند بلکه در کاردرمانی ذهنی و توانبخشی بر اساس آنچه کودکان می توانند انجام دهند، مداخلات و راهکارها برای مهارت های یادگیری پایه گذاری می شوندراه هایی که بیان شده است درمان و راهکار قطعی برای تمامی کودکان نبوده و نیاز به ارزیابی دقیق تر توسط متخصص کاردرمانی کودکان، گفتاردرمانی کودکان و پزشک کودک می باشد تا علت اصلی و دقیق تر در این رابطه مشخص شود. گاهی کودکان دچار اختلالاتی هستند که در مدرسه و خانواده متوجه آن نمی شوند. این مشکلات می تواند مربوط به خواندن، نوشتن، گفتار و یا حتی ریشه هایی در اضطراب و مشکلات ادراکی، حسی و حرکتی کودکان داشته باشد.

 

نظرات :

  1. مقاله خوبی بود روش های جدیدی معرفی کرده

ارسال نظر

فیلدهای ستاره دار را حتما پرنمائید *

ارسال نظر

کلینیک کاردرمانی آریان

کلینیک کاردرمانی آریان

اپراتور

سلام دوست عزیز 😃

اگر نیاز به مشاوره دارید به صورت آنلاین تماس بگیرید.