شکل جدیدی از گفتاردرمانی ارایه شده‌است که محققان معتقدند می‌توانند در افزایش توانایی‌های صوتی کودکان مبتلا به اوتیسم متوسط بسیار موثر باشند . یک تکنیک آموزش شنوایی - حرکتی توسط محققانی در دانشگاه هاروارد طراحی شده‌ است. این روش به کودکان برای خواندن کلمات با هجاهای مناسب کمک می‌کند .بعد از پنج هفته ، نشان داده شد که این روش درمان ، تعداد کلمات را در کودکان اوتیستیک  افزایش داده‌است . نتایج این مطالعه در تحقیقات اوتیسم به چاپ رسید .

گفتاردرمانگران از این تکنیک برای بیماران با سن بین ۳ تا ۱۰ سال به مدت پنج روز در هفته استفاده کردند . در آغاز همه بچه‌ها در اتاق مطالعه کمتر از میزان کلمات استاندارد حرف می‌زدند و نمی‌توانستند حرف بزنند . روان شناسان دو کلمه را میگویند تا کودک آن را تکرار کند . به طور همزمان ، کاردرمانگر با صدای بلند طبل می‌زند و کودک را به این کار تشویق می‌کند .

 

 

افزایش توانایی‌های صوتی کودکان مبتلا به اوتیسم

 

در پایان این مطالعه ، کودکان بطور متوسط بیشتر کلمات را به درستی تلفظ کردند ، در حالیکه  گروه کنترل با استفاده از گفتاردرمانی استاندارد تنها شاهد یک درصد بهبود بود .یافته‌های کلیدی این پژوهش این بود که فنآوری اطلاعات با توجه به سن ، جنس و هوش غیر کلامی کودک تفاوت معناداری ندارد .

بنا به گفته جامعه اوتیسم ، بیش از ۴۰۰ نفر در بریتانیا در این طیف قرار دارند . با این حال  ماهیت نشانه‌ها و تاثیر آن‌ها بر توانایی‌های گفتاری و زبانی بسیار متفاوت است .

 

لینک منبع