تمرکز کاردرمانی بر نقاط قوت و روش های مختلف یادگیری برای کودکان با مشکلات نوشتن و خواندن

 

کودکانی می توانند به طرق مختلف با دیگران و هم سن و سال های خود فرایند یادگیری را پشت سر بگذارند. در حالی که آنها معمولاً برای مهارتهای اساسی زمان بیشتری را صرف میکنند ، توانایی آنها برای یادگیری مفاهیم پیشرفته تر و درس ها در مدرسه ممکن است برابر یا حتی از همکلاسی های معمولی آنها فراتر برود.  اضافه کردن علاقمندی ها و نقاط قوت کودکان در مباحث پیشرفته در زمینه های مرتبط با توانایی کودکان که از ارزیابی های کاردرمانی بدست می آید ، معمولاً میل و توانایی آنها برای تسلط بر مهارتهای اساسی را افزایش می دهد. این باعث نمی شود که آنها از این مهارتها غفلت کنند و دلزده یا دلسرد شوند.

 

این یک مسئله مشترک است که معلمان و والدین غالباً نگران این موضوع هستند که اجازه دادن به دانش آموزان با تفاوت های یادگیری و تفکر قبل از تسلط بر مهارت های اساسی که مطالب پیشرفته تری را مطالعه کنند ، در دراز مدت به آنها آسیب برساند. در ادامه راه های کاردرمانی کودکان در رابطه با یادگیری و تمرکز بر نقاط قوت کودکان آورده شده است.

 

ایجاد هیجان و اشتیاق برای خواندن ، نوشتن و قدرت حل مسئله با استفاده از کاردرمانی

 

برای انجام این کار ، ما باید در مورد مهارت های سطح پایین تر با کارهای تحریک کننده تر که دارای نقاط قوت سطح بالاتری در کودکان هستند ، تعادل برقرار کنیم. در اینجا فقط چند روش کاردرمانی کودکان برای انجام این کار آورده شده است :

 

  1. برخی از کودکان می توانند ایده هایی را که بسیار پیچیده تر از آنچه می توانند بخوانند، درک کنند. (این مسئله اغلب برای دانش آموزان با تفاوت های یادگیری و تفکر وجود دارد.) بگذارید آنها به کتابهای صوتی گوش دهند ، فیلم های مستند را تماشا کنند یا آنها را در بحث های شفاهی درگیر کنند.
  2. برخی از کودکان می توانند کلمات پیچیده ای را بیان کنند اما با عمل نوشتن مشکل دارند. به آنها اجازه دهید تکالیف را از طریق صحبت کردن ، طراحی ، عمل ، ارائه پاورپوینت یا انجام یک کنفرانس کوچک انجام دهند.
  3. برخی از آنها می توانند مفاهیم ریاضی را درک کنند و مشکلات موجود در دنیای واقعی را خیلی بهتر از آنکه بتوانند فرمول ها یا مراحل یا واقعیت های ریاضی را به خاطر بسپارند ، حل کنند. بگذارید برخی از کارهای خود را با یک ماشین حساب یا کارت فرمول انجام دهند یا در پروژه های ریاضی شرکت کنند.

 

 

ما هرگز نباید چنان متمرکز شویم که کودکان نمی توانند کاری انجام دهند بلکه در کاردرمانی ذهنی و توانبخشی بر اساس آنچه کودکان می توانند انجام دهند ، مداخلات و راهکارها برای مهارت های یادگیری پایه گذاری میشوند.

 

راه هایی که بیان شده است درمان و راهکار قطعی برای تمامی کودکان نبوده و نیاز به ارزیابی دقیقتر توسط متخصص کاردرمانی کودکان ، گفتاردرمانگران و پزشک کودک میباشد تا علت اصلی و دقیقتر در این رابطه مشخص شود. گاهی کودکان دچار اختلالاتی هستند که در مدرسه و خانواده متوجه آن نمیشوند. این مشکلات میتواند مربوط به خواندن ، نوشتن ، گفتار و یا حتی ریشه هایی در اضطراب و مشکلات ادراکی ، حسی و حرکتی کودکان داشته باشد.

 

 

 

 

لینک منبع