کلینیک کاردرمانی آریان

نوروفیدبک ( Neurofeedback )

 

نوروفیدبک یک ابزار درمانی

 

تعریف نوروفیدبک

نوروفیدبک یک ابزار درمانی است که کاردرمانگران، حسگرهای "EEG " را روی نقاط مختلف سر قرارمیدهند تا امواج مغزی را ثبت کنند .به این صورت که، یک کلاه بر روی سر فرد قرار داده میشود که شبیه به یک کلاه شنا است و ۱۹ رشته سیمی دارد که از کلاه بیرون میآید و به سیستم کامپیوتر متصل میشود . هنگامی که کلاه بر روی سرفرد گذاشته میشود مقدار کمی ژل در هر یک از ۱۹ رشته سیمی وارد میشود . تا زمانی که ارتباط برقرار شود، امواج مغزی فرد در حالت سکوت برای دو دقیقه  با چشم باز و دو دقیقه با چشم‌ بسته ثبت می شود . کل فرآیند بیشتر از ۲۰ دقیقه( از لحظهای که فرد روی صندلی مینشیند تا لحظهای که کلاهک برداشته میشود) طول نمیکشد  . نرمافزار تخصصی رایانهای برای تشویق به حرکت در جهت خاص از طریق استفاده از  شرطی سازی عامل وتشویق رفتار از طریق تقویت مثبت برنامهریزی شدهاست . سنسورهای مورد استفاده در درمان به طور مداوم امواج مغزی را اندازهگیری میکنند . نرمافزار کامپیوتر به اندازهگیریاز سنسورها با بازخورد پاسخ میدهد ،که با جهتی که نرمافزار میخواهد الگوهای امواج مغزی را هدایت کند، ارتباط دارد . بازخورد به شکل سرگرمی و انگیزشی است ، مانند بازیهای کامپیوتری که توسط ذهن کنترل میشود ، یا پازل هایی که آن را پر میکنند تا یاد بگیرند تعادل را حفظ کنند. پاسخ به بازخورد در سطح ناخودآگاه است ، به این معنی که مغز به طور غریزی یاد میگیرد که الگویابی آن را تغییر دهد . این به یک تلاش آگاهانه قوی نیاز ندارد .

 

نوروفیدبک میتواند به کاهش علایم  اختلالات زیر کمک کند :

 بزرگسالان

 

افسردگی

اضطراب

اختلالات خواب

کمبود توجه و اختلالات مربوط به  توجه

عدم کنترل عواطف

ناتوانی‌های یادگیری غیر کلامی

دردهای میگرنی

درد های مزمن

اختلال در عملکرد فرد

آسیب های مغزی براثر ضربه

کودکان

 

اختلال کمبود توجه

 بیش فعالی

اوتیسم

معلولیت‌های یادگیری

تاخیرات رشدی

بهبود عملکرد

اختلالات خواب

ناتوانی‌های یادگیری غیر کلامی

افزایش کارایی ( دبستان SAT)

 بنیان کاردرمانی آریان ، بر مبنای افزایش توانایی فرد برای موفقیت در انجام مهارتهای زندگی است . هنگامی که هر یک از علائم این شرایط، در توانایی فرد بر اداره امور زندگی روزانه تاثیر بگذارد، نوروفیدبک یک روش درمانی  است که میتواند برای کمک به اصلاح علایم بیماری ها و بهبود کیفیت زندگی به کار رود .

 

روشهای ارزیابی

 

الکتروآنسفالوگرافی یک ابزار دیجیتالی است که برای ثبت امواج مغز به کار میرود . نوار مغز به یک مرکز داده های بالینی فرستاده میشود که یک گزارش کامل را برای شناسایی الگوهای امواج مغزی فرد تولید میکند . نتایج برای تایید عدم تعادل امواج مغزی مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرد که با چیزی که فرد به دنبال درمان آن است مرتبط است .

 هنگامی که الگوهای امواج مغزی بصورت نامتعادل شناسایی شدند ، از تجهیزات نوروفیدبک برای کمک به برقراری تعادل میان الگوهای امواج مغزی به منظور بهبود علایم اختلالات فرد استفاده میشود . این اطلاعات با روشهای دیگر ارزیابی به منظور ایجاد یک برنامه جامع کاردرمانی ارتباط دارد .

دادهها با استفاده از نرمافزار spss تجزیه و تحلیل می شود . بخش پسسر ( o1 ) , شیار مرکزی ( o1 ) , بخش قدامی و سمت راست ( f3 ) و سمت چپ ( f4 ) و سمت چپ ( f3 ) همگی با توجه به مقدار توان فرکانسی در هر محل مورد بررسی قرار میگیرند . دادههای جمعآوریشده ،در یک مرکز داده های بالینی مقایسه شده ومحدوده طبیعی و محدوده بالینی قابلتوجه را که با رفتارهای مختلف با شرایط و عملکرد مختلف ارتباط دارد مشخص میکند . نتایج این ارزیابی باید با علایم اختلالات مرتبط باشد تا به لحاظ کلینیکی موردتوجه قراربگیرد.

 

درمان نوروفیدبک چقدر طول میکشد ؟

 

نوروفیدبک یک روش درمانی موثر است که برای هر فرد متفاوت است .پس از هر جلسه فعالیت مجدد , مجدداً از تست مجدد گرفته تا اطمینان حاصل شود که پیشرفت انجام میشود . از آنجا که نوروفیدبک روش جدیدی برای یادگیری است , پس از انجام تغییرات مورد نظر , آموزش مجدد لازم نیست مگر اینکه یک رویداد تغییر زندگی برای قطع این تغییرات رخ دهد .

 

داروها و نوروفیدبک

 

افرادی که به دنبال  روش درمانی نوروفیدبک هستند , باید بدانند که روش درمانی نوروفیدبک میتواند نحوه تاثیر داروها بر بدن را تغییر دهد . بنابراین ارتباط  با پزشک متخصص برای  تجویز دارو مهم است .

 

توصیه های کاردرمانی آریان برای افزایش مزایای درمان نوروفیدبک 

 

  • enlightenedیک رژیم غذایی سالم بدون مصرف شکر و کافئین را حفظ کنید.
  •  
  • enlightenedتلفنهای هوشمند ، تلویزیون و غیره را  ۲ ساعت قبل از اینکه به خواب بروید خاموش کنید.
  •  
  • enlightenedکاردرمانی آریان به شما این آگاهی را میدهد تا بدانید این روش مورد تایید قرار گرفته است و نیازی نیست نگران باشید.

 

 

 

 

نظرات :

ارسال نظر

فیلدهای ستاره دار را حتما پرنمائید *

ارسال نظر

کلینیک کاردرمانی آریان

کلینیک کاردرمانی آریان

اپراتور

سلام دوست عزیز 😃

اگر نیاز به مشاوره دارید به صورت آنلاین تماس بگیرید.