کلینیک کاردرمانی آریان

نوروفیدبک در کاردرمانی

آیا نوروفیدبک( neurofeedback)  برای درمان بیش فعالی (  ADHD) موثر است ؟

 

 نوروفیدبک ( NFB ) ، که نوروتراپی( neurotherapy) نیز نامیده می‌شود ، نوعی  از بیوفیدبک است که  فعالیت مغزی را نشان میدهد.

معمولا ًاز( electroencephalography ( EEG  الکتروآنسفالوگرافی برای تنظیم  و ثبت عملکرد مغز استفاده می‌کنند . به این صورت که ، سنسورها را در پوست سر قرار می‌دهند تا فعالیت الکتریکی را اندازه‌گیری کنند . فعالیت الکتریکی مغز با استفاده از ویدیو و یا صدا اندازه‌گیری و نمایش‌ داده‌ میشود.

 نوروفیدبک  برای ADHD چیست ؟

اختلال کمتوجهی یا بیشفعالی  ، میتواند بر توجه ، یادگیری  و سطوح فعالیتها  تاثیر بگذارد . نشانههای این اختلال میتواند زندگی روزمره را به چالش بکشد . در سال ۲۰۱۶ مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها ( CDC ) تخمین زدند که ۶.۱ میلیون کودک در ایالاتمتحده ، مبتلا  به اختلال کمتوجهی/ بیشفعالی میباشند .

درمانهای معمول برای کودکان مبتلا به بیش فعالی شامل دارو ، رواندرمانی ، و تغییر سبک زندگی است، اما این روش ها برای همه تاثیرگذار نیست برخی از رویکردها - به خصوص دارودرمانی میتواند عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشد .برخی افراد حرفهای بر این باورند که این کار میتواند به مدیریت علایم اختلال کمتوجهی بیشفعالی کمک کند .

نوروفیدبک با  اتصال الکترودهای  به سر و ثبت واکنش به محرکهای خاص دارای تکنولوژی خاصی است که امواج مغزی را نشان میدهد .در یک فرد با ADHD ، مغز میتواند الگوهای مشخصه رفتار را به ویژه در لوب پیشانی به نمایش بگذارد . این ناحیه با شخصیت ، رفتار و یادگیری مرتبط است . هدف نوروفیدبک تغییر رفتار فرد از طریق تغییر امواج مغز است .زیرا محققان دریافته اند که عملکرد مغز و رفتارفرد به هم متصل هستند . تغییر در رفتارفرد  میتواند امواج مغز را تغییر دهد و تغییرات در سیگنال های مغز میتواند رفتار را تغییر دهد .

مغز سیگنالهای الکتریکی قابلاندازهگیری یا امواج را تولید میکند .

پنج نوع موج مغزی وجود دارد : آلفا ، بتا ، گاما ، دلتا و تتا . هر کدام دارای فرکانس متفاوتی هستند ، که دستگاه EEG میتواند آنها را اندازهگیری کند. برخی تحقیقات نشان میدهند که افراد مبتلا به اختلال کمتوجهی بیشفعالی ، امواج تتا بیشتری دارند و امواج رادیویی کمتری نسبت به افراد بدون اختلال دارند .

قبل از اولین جلسه نوروفیدبک ,  متخصص سوالاتی در مورد علایم فرد , تاریخچه درمان و سبک زندگی خواهد پرسید .گزارش علائم باید قبل از هر جلسه نوروفیدبک داده شود.

در شروع هر جلسه , درمانگر الکترودها را از یک ماشین eeg به مغز فرد متصل میکند و فعالیت مغز را اندازهگیری میکنند .

تعداد الکترودها متفاوت است ، الکترودها آسیب نمیزنند و جریان الکتریکی را نیز منتقل نمیکنند . آنها فقط برای اندازهگیری فعالیت مغز ساخته شده اند.

زمانی که جلسه شروع میشود  به فرد آموزش میدهند که یک کار خاص را انجام دهد تا  بتوانند اسکن امواج مغزی فرد را ثبت کنند که روی صفحه نشان داده خواهد شد.

فعالیتها ممکن است شامل یک بازی ویدیویی یا محرک دیگری باشد که مغز را به پردازش اطلاعات به روشهای مختلف تشویق میکند . ممکن است موسیقی,  آهنگ یا صدایی باشد که ناگهان متوقف و شروع میشود .

زمانی که مغز به محرکها پاسخ میدهدبازخورد روی eeg ،چگونگی قطع محرکها  و تغییر یا افزایش فعالیت مغز را نشان میدهد .

محققان ادعا میکنند که این فرآیند میتواند به آرامی امواج مغز را تغییر دهد و بر رفتار فرد و نشانههای مرتبط با بیش فعالی  تاثیر بگذارد .

در این پژوهش به بررسی تاثیر نوروفیدبک بر نشانههای این اختلال پرداخته شدهاست . آنها نتیجه گرفتند که نوروفیدبک میتواند به موارد زیر منجر شود :

بهبود در مقیاس تکانشگری کودکان و بزرگسالان

نوروفیدبک میتواند درمان موثر و اختصاصی برای نشانههای بیش فعالی باشد .

آنها مطالعهای را انجام دادند که در آن هشت نفر از شرکت کنندگان در سنین 2-12 سال تحت آموزش نوروفیدبک قرار گرفتند . هر دو گروه تغییرات مشابهی را تجربه کردند ..

مواد و روشها : این مطالعه به روش کارآزمایی بالینی بر روی ۶۰ بیمار مبتلا به بیش فعالی انجام شد .

در ابتدا , محققان یک فراتحلیل از نتایج پنج مطالعه قبلی بر روی نوروفیدبک و بیش فعالی را منتشر کردند .

آنها ارزیابیهای والدین و معلمان را که تحت درمان قرار گرفته بودند , در نظر گرفتند . به طور کلی والدین پیشرفت در تکانشگری , بیتوجهی و بیشفعالی را گزارش کردند , اما معلمان فقط در عدم توجه بهبود یافتند .

 

لینک منبع

کلینیک کاردرمانی آریان

کلینیک کاردرمانی آریان

اپراتور

سلام دوست عزیز 😃

اگر نیاز به مشاوره دارید به صورت آنلاین تماس بگیرید.